Loading...

Jak przygotować się do wizyty u fizjoterapeuty?

a person holding a green object in their hand

Jeśli jest to twoja pierwsza wizyta – przygotuj swój dokument tożsamości.
Niezbędne będzie wypełnienie twoich danych osobowych w ramach prowadzonej dokumentacji medycznej.

Jeśli Pacjentem jest jest osoba niepełnoletnia – niezbędny będzie PESEL zarówno Pacjenta, jak i rodzica (lub opiekuna prawnego).

Ponadto przygotuj kompletną dokumentację medyczną dotyczącą aktualnego schorzenia. Jeśli cierpisz na inne choroby przewlekłe – również poinformuj swojego fizjoterapeutę o takim fakcie, gdyż mogą one wpływać na przebieg leczenia.

Przygotuj również wygodny strój, który zapewni możliwość zbadania twojego schorzenia lub dolegliwości. Ważne, abyś w czasie wizyty i badania czuł/-a się komfortowo.

Na początku zostanie przeprowadzony wywiad, w którym ważne będzie określenie problemu (ból, dysfunkcja, okolica ciała), od kiedy on trwa oraz jak wpływa na Twoje funkcjonowanie. Dokumentacja medyczna udostępniona przez Ciebie podczas wizyty będzie ważnym elementem uzupełniającym informacje o twoim stanie zdrowia. W skład dokumentacji medycznej wchodzą m.in. wypisy ze szpitala, konsultacje lekarskie oraz wyniki badań obrazowych, jak badanie rentgenowskie (potocznie prześwietlenie, lub RTG), badanie rezonansu magnetycznego (MRI), badanie tomografii komputerowej (TK), czy badanie ultrasonograficzne (USG).

Jeśli został przeprowadzony zabieg operacyjny lub jesteś w trakcie leczenia – bardzo istotne będą wskazania lub przeciwskazania określone indywidualnie dla Ciebie przez lekarza prowadzącego.

Następnie zostanie przeprowadzone badanie układu ruchu – w zależności od dysfunkcji może to być wykonanie trudnej dla Ciebie czynności, czyli takiej która stwarza znaczący problem w czasie twojego codziennego funkcjonowania.

Fizjoterapeuta przeprowadzi dodatkowe badanie, w tym m.in. ćwiczenia, które sprawdzą twoje możliwości lub deficyty ruchowe.

W razie potrzeby fizjoterapeuta zaproponuje przeprowadzenie badania USG układu ruchu w czasie twojej wizyty w gabinecie (więcej w artykule – Badanie fizjoterapeutyczne z USG).

Na podstawie przeprowadzonych testów i badań zostanie postawiona tzw. „diagnoza funkcjonalna”, czyli określenie przyczyny problemu, a następnie fizjoterapeuta omówi z Tobą plan terapeutyczny, który będzie
realizowany w gabinecie podczas tej lub/i kolejnych wizyt.

Ponadto otrzymasz zalecenia do wykonywania w domu przed kolejną wizytą.

W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości możesz skontaktować się z twoim fizjoterapeutą (kliknij tutaj).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *